Haber

Kuzey Kore’den nükleer saldırı

Kuzey Kore, insansız su altı nükleer saldırı aracı Haeil-2’nin başarıyla test edildiğini ve testin sistemin ölümcül saldırı kabiliyetini kanıtladığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ve uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen silah programına hız kesmeden devam eden Kuzey Kore, bölgedeki güvenlik kaygılarını artıracak bir atılım daha yaptı. Pyonyang yönetimi, insansız su altı nükleer saldırı aracı Haeil-2’nin 4-7 Nisan ortasında başarıyla test edildiğini duyurdu. Salı günü Güney Hamgyong bölgesindeki bir limandan havalanan ve bin kilometreyi 71 saat 6 dakikada kat eden aracın test harp başlığını belirlenen amaca Cuma günü teslim ettiği belirtildi. Silah sisteminin “düşmanların askeri eylemlerini kontrol altına almaya, tehditleri ortadan kaldırmaya ve ülkeyi savunmak için gerekli askeri potansiyeli güçlendirmeye katkıda bulunacağı” söylendi. Ayrıca silah testinin “su altı stratejik silah sisteminin güvenilirliğini ve ölümcül saldırı kabiliyetini mükemmel bir şekilde kanıtladığı” vurgulandı.

Amaç nükleer bir tsunamiyi tetiklemek.

Kuzey Kore, Haeil-2’nin ilk testini 21-23 Mart tarihlerinde düzenlediği askeri tatbikat kapsamında gerçekleştirdi. Test sürecini ülke lideri Kim Jong-un’un bizzat takip ettiği ifade edildi. Yeni silah sisteminin amacının “su altı patlamasıyla büyük çaplı bir radyoaktif tsunamiyi tetikleyerek düşmanın donanmasını ve ana limanlarını yok etmek” olduğu belirtildi. – PYONGYANG

haberkalecik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu