Ekonomi

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde Elektrik Üretimi Başlıyor

ENERJİ ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde incelemelerde bulunarak, “Testlerimiz başlamak üzere. Hedef kota 4 metre yükseldiğinde inşallah bu tesiste elektrik üretimine başlayacağız ve buluşacağız” dedi. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının en değerli ölçüsü buradan. Yaklaşık 2,5 milyon hane buradan elektrik alabilecek” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Artvin’e geldi. Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerine inşa edilen ve 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 5. en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı’nda incelemelerde bulunan Bakan Bayraktar, “Bugün Burada ‘Türkiye’nin Asrını’ ve kudret asrını kutluyoruz.Yapılması en müstesna, en keyifli projelerden birini incelemeye geldik.Burada Yusufeli Barajı ve hidroelektrik santralinde yerinde incelemeler yaptık, dan bilgi aldık. mühendislik, uygulamalı teknik ve yenilikler açısından dünya literatürüne girecek, meclis gücü 588 megavat olan bir projeyi görme fırsatı bulduk.Burada yaklaşık 1.8-1.9 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek. yılda üretilecek ve buradan da yaklaşık 2,5 milyon haneye elektrik ulaşabilecek inşallah” dedi.

‘ÇOK ÖNEMLİ BİR ÖRNEK’ Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmadaki önemine değinen Bakan Bayraktar, “Kaynak kullanacağımız projeler için çok değerli bir örnek. Bu nedenle bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen, bu çalışmayı vizyon ve amaç olarak ortaya koyan Başkanımıza ve tüm çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Dışa bağımlılığı azaltmak adına çok değerli bir adım atıldı. emeği geçenlere teşekkür ederim. Testlerimiz başlamak üzere. Hem ıslak hem de kuru testlerden sonra hedef kota 4 metre artırıldığında inşallah bu tesiste elektrik üretmeye başlayacağız ve Türkiye’nin enerji ihtiyacının çok önemli bir miktarını buradan üreteceğiz. Açıklamalarının ardından ilçeden ayrılan Bakan Bayraktar, Artvin Valiliği ziyaretinin ardından partisinin il ve ilçe teşkilatlarıyla toplantıya gelecek ve STK temsilcileriyle bir araya gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu