Haber

TOBB ETÜ’de yurt ve okul ücretlerine fahiş zam

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı için okula kayıt yaptıracak öğrencilerin ücretlerinin güz ve bahar döneminde 100 bin TL, peşin ödenmesi halinde yıllık ücretinin 300 bin TL olacağını açıkladı. Mevcut öğrenci artışları henüz açıklanmadı.

Universal’de bulunan haberlere Buna göre pansiyon fiyatlarını 42 bin TL’den 106 bin TL’ye çıkaran okul yönetimi, böylece okulların fiyatlarını yüzde 156, yurt fiyatlarını da yüzde 152 artırdı. Tıp Fakültesi fiyatları 163 bin 800 TL’den 420 bin TL’ye çıkarıldı.

Öğrenciler yapılan zamların çok fazla olduğunu dile getirirken, bazı öğrenciler de bu şekilde giderlerse seneye okula devam edemeyeceklerini söylüyor. Mevcut öğrenciler zamları kendileri için henüz açıklamamış olan okul yönetimi tarafından kendilerini mağdur hissediyorlar. Bir öğrenci, “Annem babam ikisi de emekli ve maaşları maalesef bizim okul harçlarımız gibi 2,5 kat artmadı. O yüzden yüzde 50 burslu olmama rağmen bundan sonra yatay geçiş yapacağım gibi duruyor… Sadece iyi bir eğitim almak istiyordum, çok istiyordum” dedi.

‘Babam ödeyemeyeceğini söyledi’

Başka bir öğrenci ise “Utanarak babama ücretleri anlattım, inanamadı ve ödeyemeyeceğini söyledi. Kendiniz lüks içinde yaşarken sayılarla oynayıp önümüze rahatça fırlatmanızı sağlayan vicdanınız dönüp sizi vuracaktır. Sorsalar ‘çok üzgünüz ama böyle olmak zorunda’ diyeceksiniz. Bir saat sonra bir kişinin eğitim ücreti kadar harcama yapacaksınız. Senin için bu kadar önemsiz olan konu, henüz başlamamış olan hayatımızdır.”

Okulun parasını ödemeyen depremzede burslu öğrenci, “Yurt fiyatları konusunda bir yardım olmazsa KYK’ya geçmek zorunda kalacağım. KYK çıkmazsa üniversite değiştirmek zorunda kalacağım” dedi.

Öğrenciler, Ağustos ayı başında TÜİK tarafından açıklanacak olan Temmuz ayı TÜFE oranının artırılmasını talep ediyor. Geçen yıl yüzde 200’ü aşan zamlara karşı mücadele eden İstanbul’daki özel üniversite öğrencileri, Bakırköy 6. Tüketici Mahkemesi’nin kararı sonucu bu hakkını kazandı.

belenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu